TRIZ EĞİTİMİ

Tarih: 
Perşembe, Şubat 22, 2018 - 08:15 to Cuma, Şubat 23, 2018 - 17:15
Etkinlik Açıklaması: 

 

 

 

Son yıllarda Ar-Ge çalışmalarında kullanılan en başarılı 'İnovatif Mühendislik ve Hızlı Problem Çözümü Yaklaşımı' olan TRIZ Eğitimini Fırat Teknokent'in girişimi ile  22-23 Şubat 2018 tarihlerinde Elazığ'da  gerçekleştiriyoruz.

TRIZ EĞİTİMİ NEDİR?

Mühendisler projelerinde tüm analizlerin yapıldığı bir noktaya geldikten sonra ne yapacağını anlaması için yaratıcı olmak zorundadır. Problemleri çözmek için ortak yaratıcılık araçları olarak beyin fırtınası , 6 şapkalı düşünmek, kök neden analizi gibi teknikler uygulanır ancak bu teknikler ekip üyelerinin bilgisine bağlı olup önceden tahmin edilemeyen ve tekrar edilemeyen sonuçlara sahiptir.

TRIZ, sezgisel değil, mantık ve verilere dayanan ve proje ekibinin bu sorunları yaratıcı bir şekilde çözme yeteneğini hızlandıran bir problem çözme yöntemidir. TRIZ yapısı ve algoritmik yaklaşımı nedeniyle tekrarlanabilirlik, öngörülebilirlik ve güvenilirlik sağlar.

"TRIZ", "Yaratıcı Problem Çözme Teorisi" nin (Rusça) kısaltmasıdır. Üniversitelerde, Ar-Ge merkezlerinde ve şirketlerdeki ar-ge çalışmalarında zorlu problemlere çözüm sağlayıcı, hızlı problem çözme, yaratıcılık geliştirme ve sistematik inovasyon geliştirme aracıdır.

Dünyada sorunların çözümünde öncü olan modelleri keşfetmek için üç milyondan fazla patent analiz edilmiştir. TRIZ araçları ‘Amerika’yı yeniden keşfetmeden ‘ bugüne kadar yapılmış buluşlardan alınan metodolojiyi  kullanarak çalışır.

TRIZ eğitimi Ar-Ge süreçlerini hızlandırır, daha hızlı sonuç aldırır ve çözümlerin gereksiz yere karmaşık  ve yüksek maliyetli olmasını  engeller.

KİMLER KATILMALI

Ar-Ge çalışması yapan şirket yöneticileri ve çalışanları, Teknokent firmaları, Buluşçu Girişimciler, Ar-GE Merkezleri yönetici ve çalışanları,  Akademisyenler

TRIZ EĞİTİMİ ALAN BAZI FİRMALAR

KOÇ Sistem Ar-Ge Merkezi, OLGUN Çelik, Aselsan, Havelsan, TOFAŞ, ALARKO,  NOBEL İlaç, ABDİ İBRAHİM, HIDROKON, Bıçakçılar, MUTLU Akü, VİKO, BEKO, Coşkunöz Ar-Ge Merkezi

 

EĞİTMEN HAKKINDA

PROF. DR RUHİ KAYKAYOĞLU

Liseyi Amerika Birleşik Devletlerinde Illinois Eyaleti Blue Mound High School da bitirdi (1974) Lisans ve Yüksek Lisans derecelerini Boğaziçi Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü’nden aldı (1978,1980). Doktora derecesine yönelik eğitimini NASA ve NSF bursları ile okuduğu Amerika Birleşik Devletlerinin en iyi 31. Üniversitesi olan Lehigh University Pennsylvania’da Makina Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı (1984).

1985 de İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Yrd.Doç. oldu. 1987 yılında aynı fakültede Doçent oldu. Profesörlük unvanını İstanbul Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü’nde Bölüm Başkanlığına atanarak 1993 yılında aldı.

1998 yılında Kamudaki görevinden Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesini kurmak üzere ayrıldı. Bu görevde 2004 yılına kadar kaldı. Daha sonra da girişimci akademisyen olarak birçok ulusal ve uluslararası proje başlattı. Akademisyen olarak görev yaptığı üniversitelerde; bölüm başkanı, dekanlık ve rektör yardımcılığı gibi akademik yönetim görevlerinde bulundu. Japonya, Hokkaido Üniversitesi’nde Misafir Öğretim Üyesi olarak bir sene araştırmalar yaptı. 1991 yılından beri de Hava Harp Okulu part time öğretim üyesidir.

TUBITAK, Marmara Araştırma Merkezi’nde Müdür Teknik Yardımcılığı yaptı. Bu görev sürecinde merkezdeki tüm araştırma projelerinin seçimi ve koordinasyonundan sorumlu idi. Arçelik A.Ş. Araştırma Merkezinin kurucu danışmanlarındandır. Bu görevinde 1989-1998 yılları arasında kalmıştır. Özellikle laboratuarların kurulması, elemanların seçimi ve yönlendirilmesi alanlarında danışmanlık yapmıştır. Mercedes Otobüs Fabrikası, BEKO, Momentum, MESS Eğitim Vakfı gibi birçok ulusal şirketin bilim, inovasyon, teknoloji ve insan kaynakları eğitim danışmanlığını da yapmıştır.

Prof. Dr.Kaykayoğlu şirketlere inovasyon, ar-ge yönetimi, TRIZ, stratejik düşünme, stratejik planlama, teknoloji yönetimi alanlarında eğitimler de vermektedir.

Yurt içi ve dışında da birçok uluslararası üniversitenin danışmanıdır.

 

 

 

Kategori: 
Image: 
Yer: 
Fırat Teknokent
Ekleyen: gaydin